In Čech, who are we

July 14, 2021

Česky:

In Čech (In Czech). Jsme tady, ale nejsme odsud. Někteří z nás jen na chvíli, jiní na celý život. Připojte se k tomuto dobrodružství a objevte zajímavé lidi kolem sebe.

Jsme tři. Kameramanka, fotograf, umělkyně. Asya (UA), Carlos (PE), Olena (UA). Všichni jsme se potkali v České republice a po letech života zde jsme se rozhodli spolupracovat na našem projektu In Čech. 

Budeme mluvit s cizinci, žijící v České republice. Z různých prostředí, míst a povolání, v sérii článků a video rozhovorů. Budeme sdílet obrázky, událostí, vymyšlené a skutečné příběhy cizinců žijících v Brně.In English:

The Who:

It is three of us. Videographer, photographer, artist. Asya (UA), Carlos (PE), Olena (UA). We all met in the Czech Republic, and after years living here, decided to cooperate on our project called In Čech. 

   

The Why:

In Čech (In Czech) We are here, but we're not from here. Some of us just for bit, others their whole lives. Join us on this adventure to discover the great people around us and why they are here.

The What, Where, When and so on:

We will be introducing foreigners living in the Czech Republic. From different backgrounds, places, and professions, in a series of articles and video talks. Sharing pictures, events, fictional and real stories, done by foreigners living in Brno.

  • Share:

You Might Also Like

0 comments